Ragazza Fashion

Bądź modna na lato z nami

Bielizna

Skarpetki damskie do zadań specjalnych

Skarpetki nie powinny być dopasowywane wyłącznie do rozmiaru stóp, ale także i charakteru stylizacji, którą chce się nimi uzupełnić oraz do oczekiwanych od nich funkcji. Ten tekst skupia się na ich zróżnicowanych przeznaczeniach. Udowadnia, że skarpetki nie są wcale takim prostym bieliźnianym wyrobem, jak to często się o nich sądzi.

Skarpetki sportowe

Sportowe mogą być zarówno cienkie stopki, ledwo co przykrywające samą stopę, jak i znacznie dłuższe skarpety, sięgające kostki albo wręcz połowy łydki. Długość nie jest w tym przypadku najistotniejsza. Dobiera się ją do własnych preferencji oraz do tego, z jakimi butami takie skarpetki chce się nosić, no bo przecież nikt nie założy krótkich stopek do wysokich górskich traperów, gdyż taka decyzja mogłaby się szybko zakończyć poważnymi otarciami i podrażnieniami skóry, zwłaszcza w okolicy kostki.

W skarpetach sportowych ważniejsze jest to, by miały one właściwości termoaktywne, dobrze odprowadzały wilgoć i efektywnie cyrkulowały powietrze. Takimi właściwościami mogą się pochwalić wyłącznie naprawdę specjalistyczne materiały, przeważnie używane do produkcji różnych ubrań sportowych.

Zamiast kapci

O dziwo skarpety nie muszą występować wyłącznie w swojej podstawowej roli. Mogą być traktowane zupełnie inaczej. Mogą stać się klasycznymi domowymi kapciami, jeśli tylko zostaną we właściwy sposób wykonane. Skarpetki, które mają być używane zamiast tradycyjnych domowych pantofli, powinny być przede wszystkim grube i miękkie. Swoją budową mogą przypominać stopki (więcej), ale częściej jednak są długie. Szczególnie dobrze sprawdzają się zimą, bo są po prostu cieplejsze od zwykłych kapci (zwłaszcza tych w typie góralskim).

Dobrze by również było, gdyby takie skarpety zostały wyposażone od dołu w specjalną powłokę antypoślizgową, dzięki której człowiek nie będzie się w nich ślizgać nawet na gładkich panelach podłogowych czy satynowych dywanach.

Eleganckie stopki

Do eleganckich krótszych spódnic i sukienek kobiety zawsze zakładają rajstopy. Do tych dłuższych czasem dobierają zakolanówki bądź podkolanówki. A z czym połączyć klasyczne materiałowe spodnie? Teoretycznie podkolanówki czy rajstopy także by do nich pasowały, ale problem jest taki, że większości kobiet w takim zestawie byłoby zbyt gorąco, zwłaszcza latem lub wiosną. Na ratunek przychodzą jednak specjalistyczne skarpetki o kroju stopek. Są bardzo cienkie i występują w różnych odcieniach skóry. Założone stają się więc niewidoczne. Mimo wszystko chronią stopy przed otarciami i dają im dodatkowy komfort.